W dzisiejszych czasach wizyta u psychologa dziecięcego stała się normalnym aspektem wsparcia rodzinnego, pozbywając się starych tabu i stigmy wokół tego tematu. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że pomoc specjalisty może być niezbędna dla zdrowia psychicznego ich dziecka. Ale kiedy właściwie warto pomyśleć o wizycie u psychologa dla dziecka?

Znaczenie wsparcia psychologicznego dla dzieci w Polsce

Według danych UNICEF-u, około 9 procent dzieci w Polsce, czyli około 630 tysięcy, potrzebuje profesjonalnej pomocy psychologicznej. To istotna liczba, która wymaga uwagi i odpowiedniego wsparcia. Ponadto badania zlecone przez Rzecznika Praw Dziecka ujawniły, że co siódme dziecko w Polsce doświadcza niezadowolenia ze swojego życia na tyle poważnie, że zagraża to jego zdrowiu psychicznemu. Te statystyki nie tylko rzucają światło na skalę problemu, ale także podkreślają potrzebę odpowiedniego dostępu do wsparcia psychologicznego dla dzieci w kraju.

Gdzie szukać pomocy?

W przypadku problemów psychologicznych dzieci istnieje kilka miejsc, gdzie można znaleźć wsparcie. Bezpłatna pomoc jest dostępna w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), głównie w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Jednakże, warto pamiętać, że wizyta u psychologa w ramach NFZ zazwyczaj wymaga skierowania, np. od pediatry. Alternatywą są prywatne wizyty u psychologa, które mogą być bardziej dostępne i elastyczne.

Kiedy warto udać się z dzieckiem do psychologa?

  1. Zaburzenia w rozwoju. Już od kilkumiesięcznego niemowlęcia warto zwrócić uwagę na ewentualne nieprawidłowości w rozwoju. Psycholog może pomóc zidentyfikować problem i podjąć odpowiednie działania.
  2. Problemy z emocjami. Niekontrolowana agresja, silne lęki, czy częste zaburzenia snu mogą być sygnałami, że dziecko potrzebuje wsparcia psychologicznego.
  3. Problemy społeczne. Trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, czy problemy z przystosowaniem się do grupy mogą być sygnałem, że dziecko potrzebuje wsparcia psychologicznego.
  4. Objawy psychosomatyczne. Częste dolegliwości fizyczne mogą być wynikiem problemów psychicznych. Warto skonsultować się z psychologiem, jeśli inne badania nie wykazały przyczyny.
  5. Trudne sytuacje rodzinne. Duże zmiany w życiu rodzinnym, takie jak separacja rodziców czy śmierć bliskiej osoby, mogą wpłynąć negatywnie na dziecko i wymagać wsparcia psychologicznego.
  6. Optymalny rozwój dziecka. Wizyta u psychologa nie musi być zarezerwowana tylko dla problemów; psychologowie mogą również pomóc w optymalnym rozwoju dziecka, doradzając rodzicom w różnych aspektach życia ich pociechy.

Psycholog dziecięcy we Wrocławiu

Reatrybucja to miejsce, które powstało z myślą o zapewnieniu kompleksowej opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Nasza misja opiera się na dostarczaniu wysokiej jakości usług, które pomagają dzieciom i ich rodzinom radzić sobie z różnorodnymi wyzwaniami emocjonalnymi i psychologicznymi.

W Reatrybucji dbamy nie tylko o diagnozę i leczenie konkretnych problemów, ale również o wsparcie w procesie rozwoju i osiągania pełnego potencjału dziecka. Nasz zespół składa się z doświadczonych i wykwalifikowanych psychologów dziecięcych, którzy posiadają odpowiednie przygotowanie i wiedzę, aby skutecznie wspierać dzieci i ich rodziny.

Kontakt

Jeśli szukasz wsparcia psychologicznego dla swojego dziecka lub chcesz uzyskać więcej informacji o naszych usługach, skontaktuj się z Reatrybucją: