W dzisiejszych czasach coraz więcej osób – nie tylko kobiet, ale i mężczyzn – zwraca uwagę na kondycję fizyczną, wygląd sylwetki i prowadzony tryb życia. To z pewnością pozytywny trend, który przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia społeczeństwa. Jednak w niektórych przypadkach dążenie do doskonałej sylwetki i wytrzymałości może przerodzić się w niebezpieczną obsesję zwana „bigoreksją”. W dzisiejszym wpisie rozwiniemy temat tego zaburzenia i postaramy się zrozumieć, czym jest bigoreksja.

Poznaj definicję bigoreksji

Bigoreksja, zwana również dysmorfia mięśniową, to obsesyjne dążenie do uzyskania dużej, muskularnej sylwetki. Osoby dotknięte tym zaburzeniem mogą być przekonane, że są zbyt chude lub nieatrakcyjne, nawet jeśli w rzeczywistości posiadają imponującą budowę ciała. Chociaż bigoreksja jest często mylona z anoreksją, to jednak dwie zupełnie różne formy zaburzeń odżywiania.

Z oczywistych przyczyn, na bigoreksję znacznie częściej chorują mężczyźni.

Objawy bigoreksji

Oto kilka charakterystycznych zachowań dla osób zmagających się z bigoreksją.

  • Obsesyjne myśli o sylwetce – osoby z bigoreksją często spędzają dużo czasu myśląc o swoim wyglądzie i sylwetce. Mogą porównywać się do innych osób, zwłaszcza do tych o dużych mięśniach, i uważać siebie za niedoskonałe.
  • Nadmierne ćwiczenia – osoby z bigoreksją często ćwiczą znacznie więcej niż zaleca to zdrowy styl życia. Nie zważają na zmęczenie czy kontuzje i nieustannie pracują nad budową mięśni.
  • Zaburzenia odżywiania – bigorektycy często stosują restrykcyjne diety lub zażywają suplementy, aby zwiększyć masę mięśniową. To może prowadzić do zaburzeń odżywiania, takich jak ortoreksja.
  • Izolacja społeczna – osoby cierpiące na bigoreksję mogą unikać społecznych aktywności, które nie są związane z ćwiczeniami czy zdrowym odżywianiem. Ich życie staje się w dużej mierze ograniczone do treningów i diety.
  • Złe samopoczucie i depresja – w miarę jak bigoreksja postępuje, osoby dotknięte tym zaburzeniem mogą doświadczać chronicznego niezadowolenia z własnego ciała, co może prowadzić do depresji i innych problemów emocjonalnych.

Jakie są przyczyny bigoreksji?

Przyczyny bigoreksji są złożone i mogą wynikać z wielu czynników. Wśród nich można wskazać presję społeczną wywieraną zwłaszcza poprzez media społecznościowe, by osiągnąć doskonałą sylwetkę); niskie poczucie własnej wartości (osoby z niskim poczuciem własnej wartości mogą uważać, że osiągnięcie idealnej sylwetki przyniesie im akceptację i szacunek społeczeństwa); zaburzenia psychiczne (bigoreksja często występuje u osób z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja czy zaburzenia lękowe).

Bigoreksja – Leczenie i Pomoc

Bigoreksja jest zaburzeniem, które wymaga profesjonalnej pomocy. Terapia psychoedukacyjna, wsparcie psychoterapeuty, dietetyka oraz rodziny i przyjaciół mogą pomóc osobom dotkniętym tym zaburzeniem. Ważne jest także zrozumienie, że zdrowy styl życia i dbałość o sylwetkę nie powinny przeradzać się w obsesję.

Bigoreksja to poważne zaburzenie psychiczne, które dotyka coraz więcej osób w dzisiejszym społeczeństwie. Ważne jest, aby być świadomym jej objawów i skonsultować się z profesjonalistami, jeśli podejrzewasz, że ktoś w twoim otoczeniu lub ty sam/a może cierpieć na to zaburzenie. Wspieranie zdrowego podejścia do ciała i aktywności fizycznej jest kluczowe dla zachowania dobrego stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.