Statystyki nie pozostawiają żadnych wątpliwości – liczba nastolatków zmagających się z depresją z roku na rok rośnie. Rośnie również liczba samobójstw wśród młodych osób. Tylko w ubiegłym roku tych prób samobójczych było ponad 1000. Niestety nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że z jego dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Jakie wczesne objawy ma depresja u młodzieży i jak je rozpoznać?

Depresja u młodzieży – przyczyny

Depresja jest ściśle związana z predyspozycjami genetycznymi oraz uwarunkowaniami środowiskowymi. Każdy kolejny problem, traumatyczne wydarzenie nie wzmacnia, a­­­­­­ pozostawia na duszy – szczególnie duszy dziecka – głęboką ranę. Dodatkowo nie pomagają takie czynniki, jak panująca w ostatnim czasie pandemia oraz wybuch wojny w Ukrainie. Te rzeczy wpływają zarówno na dorosłych, jak i na nastolatków, których młodość przypadła na bardzo niespokojne czasy. Oczywiście czasem odpowiedzialna jest sytuacja osobista: żałoba, zbyt duża presja ze strony otoczenia, przemoc lub trauma.

Jak rozpoznać objawy depresji u młodzieży?

Najpopularniejsze objawy depresji to:

  • smutek, wycofywanie się z życia społecznego;
  • zaburzenia snu, problemy z koncentracją, pogorszenie wyników w szkole;
  • poczucie bezradności, brak sensu w życiu;
  • zmiany w zachowaniu: może pojawić się złość i agresja.

Niestety mimo rosnącej wiedzy Polaków na temat problemów ze zdrowiem psychicznym, wielu obarczonych własnymi problemami rodziców zwykło bagatelizować problemy, z którymi zmagają się ich dzieci. Często więc ze skali problemu zdają sobie sprawę dopiero wtedy, gdy sytuacja jest już naprawdę poważna.

Czego nie robić, gdy dziecko przychodzi do rodzica po pomoc?

  • Nie ignorować – jeśli dziecko raz lub dwa zostało odesłane z kwitkiem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że więcej po pomoc się nie zgłosi. Czasem wystarczy je wysłuchać, by poczuło się wartościowe;
  • Nie mówić dziecku, że problemy, z którymi się boryka, są błahe w porównaniu do problemów dorosłych. Dziecko po raz pierwszy zmagające się z pewnymi doświadczeniami nie wie, jak sobie z nimi poradzić, nie ma również do tego jeszcze odpowiednich kompetencji. Prawdopodobnie czuje większy lęk i przerażenie niż dorosły w obliczu “poważnych” problemów;

Depresja u młodzieży – co robić, gdy dziecko zwraca się o pomoc?

Zarówno w przypadku stanów depresyjnych u dzieci, jak i dorosłych, dobrą metodą jest po prostu bycie obok tej osoby, zapewnienie o tym, że się dla tej osoby jest. Nie licytujemy się na nieszczęścia, nie próbujemy powstrzymać łez drugiej osoby, jeśli takie się pojawiają (dajemy się wypłakać), nie udzielamy rad, co do których nie mamy pewności, że są właściwe.

Staraj się zapewnić dziecku cichą pierwszą pomoc emocjonalną, a następnie poszukaj porady u specjalisty, który dokładnie określi skalę problemu. Lepiej upewnić się, że odczuwany przez dziecko smutek to tymczasowy dołek, z którego wydobędzie go pojedyncza rozmowa, niż doprowadzić do skrajnych przypadków, gdy dziecko odmówi wstania z łóżka.

Jeśli interesuje Cię temat zdrowia psychicznego, sprawdź naszą stronę na Facebooku i Instagramie.