Poczucie własnej wartości jest niezwykle istotne dla naszego dobrostanu psychicznego i emocjonalnego. Odpowiada za naszą pewność siebie, sposób podejmowania decyzji i relacje z innymi. Jednak, rozwijanie tego poczucia wymaga pracy i świadomego wysiłku. Nathaniel Branden, amerykański psycholog i terapeuta, w swoich książkach opisał sześć kluczowych filarów, które pomagają w budowaniu poczucia własnej wartości. Przedstawimy teraz ćwiczenia z każdego z tych filarów, które mogą być pomocne w tym procesie.

I. Praktykowanie świadomego życia

Świadome życie to umiejętność bycia obecnym w teraźniejszości i świadomość swoich myśli, uczuć oraz potrzeb. Aby ćwiczyć tę umiejętność, proponujemy:

Ćwiczenie 1: Świadomość swoich potrzeb Zastanów się, jak zaspokajasz swoje potrzeby w życiu codziennym. Czy są one odpowiednio zaspokojone, czy może powodują napięcia? Przemyśl, co możesz zmienić, aby lepiej zaspokoić te potrzeby.

Ćwiczenie 2: Świadomość swoich wartości Wybierz 10 wartości, które są dla Ciebie najważniejsze i uszereguj je według swojej hierarchii. Ustal, jak te wartości wpływają na Twoje codzienne decyzje i działania.

II. Praktykowanie samoakceptacji

Samoakceptacja to akceptacja siebie bezwarunkowo, zarówno w naszych mocnych stronach, jak i słabościach. Aby ćwiczyć tę umiejętność, proponujemy:

Ćwiczenie: Moja Osoba Stwórz listę swoich cech, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, a następnie odpowiedz na pytania dotyczące twojego stosunku do siebie i swojego ciała, intelektu, emocji, relacji i życia.

III. Praktykowanie odpowiedzialności za siebie

Odpowiedzialność za siebie oznacza przyjęcie pełnej odpowiedzialności za swoje wybory, działania i konsekwencje. Aby ćwiczyć tę umiejętność, proponujemy:

Ćwiczenie: Refleksja nad Odpowiedzialnością Przemyśl, jak rozumiesz swoją odpowiedzialność za siebie. Ustal, w jakim stopniu podejmujesz odpowiedzialne decyzje dotyczące swoich pragnień, wyborów, działań, relacji i innych aspektów życia.

IV. Praktykowanie asertywności

Asertywność to umiejętność wyrażania swoich potrzeb, pragnień i granic w sposób klarowny i konstruktywny. Aby ćwiczyć tę umiejętność, proponujemy:

Ćwiczenie: Komunikat Asertywny Przygotuj komunikat asertywny dotyczący trudnej sytuacji, w której się znalazłeś/-aś. Wykorzystaj strukturę komunikatu asertywnego, aby wyrazić swoje uczucia i potrzeby w sposób szanujący zarówno Ciebie, jak i innych.

V. Praktykowanie celowego życia

Życie celowe to świadome formułowanie i realizacja własnych celów. Aby ćwiczyć tę umiejętność, proponujemy:

Ćwiczenie: Planowanie Celu Wybierz cel, który chciałbyś/-abyś/-obyś osiągnąć w najbliższej przyszłości i zaplanuj konkretne działania, czas realizacji oraz osoby, które mogą Ci w tym pomóc. Przećwicz wykonanie tego planu w życiu codziennym.

VI. Praktykowanie prawości

Prawość to bycie w zgodzie z własnymi wartościami i zasadami. Aby ćwiczyć tę umiejętność, proponujemy:

Ćwiczenie: Ocena Prawości Odpowiedz na pytania dotyczące twojej uczciwości, godności i zgodności z własnymi zasadami. Jeśli uznasz, że Twoja prawość wymaga poprawy, wykonaj pięć kroków, które pomogą Ci przywrócić zgodność z własnymi wartościami.

Rozpoczęcie pracy nad budowaniem poczucia własnej wartości jest ważnym krokiem w kierunku osobistego rozwoju i dobrostanu emocjonalnego. Poprzez praktykę wymienionych ćwiczeń i filarów, możemy stopniowo wzmacniać swoje poczucie własnej wartości i osiągać większą satysfakcję z życia.