W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się zaburzeniu nastroju, które często pozostaje niezauważone, mimo że wpływa na życie wielu osób – dystymii. Dystymia to rodzaj depresji, który charakteryzuje się długotrwałym i przewlekłym złym nastrojem. Pomimo że nie jest tak intensywna jak epizody depresji klinicznej, dystymia może znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie i jakość życia.

Co to jest dystymia?

Dystymia, nazywana również dystymią, jest zaburzeniem nastroju, które trwa przez długi okres czasu – mogą to być nawet dwa lata. Osoby z dystymią doświadczają stałego uczucia przygnębienia, smutku i utraty energii, które towarzyszy im przez większość dni.

Jednak dystymia nie jest tak uderzająca jak epizody depresji endogennej. To raczej jak ciągła obecność szarego chmurnego nieba, które zasłania słońce życia codziennego. Osoby cierpiące na dystymię mogą funkcjonować, ale z trudem czerpią radość z życia i mają trudności z utrzymaniem pozytywnego nastawienia.

Objawy dystymii

Objawy dystymii mogą obejmować:

  • Niski nastrój przez większość dni – osoba z dystymią doświadcza przewlekłego smutku lub uczucia pustki przez większość dni przez co najmniej dwa lata (rok u dzieci i młodzieży).
  • Problemy z samopoczuciem – chory odczuwa brak energii, zmęczenie, utratę zainteresowania życiem i trudności w podejmowaniu codziennych aktywności.
  • Niska samoocena – wartość siebie może być obniżona, a osoba może odczuwać poczucie beznadziejności i bezradności.
  • Zmiany w apetycie i wadze – dystymia może wpłynąć na apetyt, prowadząc do utraty masy ciała lub jej przyrostu.
  • Trudności w koncentracji – osoby z dystymią mogą odczuwać problemy z koncentracją i podejmowaniem decyzji.
  • Problemy ze snem – zaburzenia snu, takie jak bezsenność lub nadmierne spanie, są częstym objawem.

Dystymia – leczenie

Dystymia jest chorobą, która wymaga profesjonalnej pomocy. Terapeuci specjalizujący się w psychoterapii, szczególnie w terapii poznawczo-behawioralnej, mogą pomóc osobom z dystymią w radzeniu sobie z negatywnymi myślami i uczuciami oraz w rozwijaniu zdrowszych strategii radzenia sobie.

Czasem, w przypadkach cięższych objawów, leczenie farmakologiczne, takie jak leki przeciwdepresyjne, może być również rozważane.

Dystymia to poważne zaburzenie nastroju, które może trwać przez długi czas, wpływając na jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Ważne jest, aby osoby dotknięte dystymią nie bagatelizowały swoich objawów i szukały pomocy od profesjonalistów. Psychoterapia, wsparcie społeczne i w razie potrzeby leczenie farmakologiczne mogą pomóc w radzeniu sobie z dystymią i przywróceniu barw życiu. Warto dbać o swoje zdrowie psychiczne, by cieszyć się pełnią życia.