W dzisiejszym zabieganym i wymagającym świecie, dążenie do pozytywnego podejścia wydaje się być czymś naturalnym i pożądanym. Często słyszymy o sile myślenia pozytywnego i jego wpływie na zdrowie psychiczne. Jednak tak samo jak zbyt mała, tak samo i zbyt duża ilość pozytywności może okazać się szkodliwa dla naszego dobrostanu emocjonalnego.

Definicja toksycznej pozytywności

Toksyczna pozytywność to zjawisko, w którym jednostka wymusza na sobie i innych stałe odczuwanie radości, optymizmu i akceptacji, pomimo istniejących trudności i negatywnych emocji. Takie działanie może prowadzić do bagatelizowania własnych uczuć, wewnętrznego wyczerpania oraz poczucia winy z powodu odczuwanego smutku.

Jednym z głównych problemów toksycznej pozytywności jest jej niezdolność do skonfrontowania się z negatywnymi aspektami życia. Ignorowanie trudności może prowadzić do ich nasilenia.

 

Kiedy pozytywność staje się toksyczna?

  1. Gdy maskujesz swoje prawdziwe uczucia przed sobą oraz innymi – nie zawsze wszystko jest u nas w porządku i nie powinno być. W takim momencie należy zaakceptować swoje uczucia, by sobie z nimi poradzić. Oczywiście czasami odłożenie emocji na później się sprawdza, ale nie jeśli takie sytuacje się powtarzają.
  2. Gdy zamiatasz swoje problemy pod dywan zamiast stawić im czoła – zdarza się, że niektórzy panicznie boją się emocjonalnych konsekwencji pewnych czynów, więc spychają je w głąb siebie.
  3. Gdy zawstydzasz tych, którzy nie mają pozytywnego nastawienia. Czasem rzucanie się do działania z pozytywnym nastawieniem nie jest tym, co należałoby zrobić.
  4. Gdy umniejszasz doświadczenia innych poprzez frazesy – pewne sugestie i komentarze, np. Będzie lepiej czy Inni mają gorzej. Mogą wywołać odwrotny skutek do pożądanego. Oczywiście osoba komentująca czy udzielająca rad może nie mieć nic złego na myśli, ale faktem jest, że takie słowa często powodują, iż cierpiąca z jakiegoś powodu osoba czuje, że jej reakcja jest niewłaściwa, nieadekwatna do sytuacji. To natomiast bezpośrednio przekłada się na pewność siebie.
  5. Gdy czujesz się winny, gdy jesteś zły, smutny bądź rozczarowany. Takie emocje są kompletnie naturalne i nie powinniśmy udawać, że się w naszym życiu nie pojawiają. Zmagamy się w życiu z różnymi problemami i każdy z nich ma na nas wpływ. Reaguj, jeśli coraz częściej czujesz smutek, który nie wiąże się bezpośrednio z żadną sytuacją czy problemem.

Nie osądzaj siebie zbyt surowo, ponieważ może to znacząco wpływać na Twoje zdrowie psychiczne. Akceptacja swoich uczuć – wszelkich uczucń – jest priorytetem.