Dogoterapia, znana również jako terapia z udziałem zwierząt, to forma terapii oparta na interakcji człowieka z psem w celu poprawy zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego. Coraz więcej badań potwierdza pozytywny wpływ obcowania z psami na ludzkie zdrowie i samopoczucie. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest dogoterapia, jakie korzyści może przynieść i jakie są najczęstsze zastosowania tej formy terapii.

Czym jest dogoterapia?

Dogoterapia jest terapią asystowaną przez zwierzęta, w której psy, jako wyjątkowo przyjazne i empatyczne zwierzęta, pełnią rolę terapeutycznego towarzysza. W czasie sesji terapeutycznych, psy nawiązują kontakt emocjonalny z pacjentem, wspomagając proces leczenia i terapii.

Korzyści dogoterapii dla zdrowia psychicznego

 1. Redukcja stresu i lęku: Interakcja z psem wywołuje uczucie zrelaksowania i obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu, co ma korzystny wpływ na zdrowie psychiczne.
 2. Poprawa nastroju: Obcowanie z psem może wyzwalać uczucie radości i zadowolenia, stymulując wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia.
 3. Zmniejszenie uczucia samotności: Osoby cierpiące na uczucie izolacji i samotności mogą poczuć się bardziej zrozumiane i akceptowane w towarzystwie psa.
 4. Wzmacnianie więzi społecznych: Dogoterapia zachęca do interakcji międzyludzkich i pomaga w budowaniu pozytywnych relacji z innymi osobami.
 5. Poprawa zdolności interpersonalnych: W kontakcie z psem, pacjenci uczą się wyrażania swoich emocji i budowania więzi opartych na zaufaniu.

Dogoterapia w leczeniu zaburzeń psychicznych

 1. Terapia traumy: Psy mogą pomóc osobom doświadczającym traumy w odbudowaniu poczucia bezpieczeństwa i zaufania.
 2. Depresja i zaburzenia lękowe: Dogoterapia może wspierać osoby z depresją i lękami poprzez redukcję objawów i poprawę nastroju.
 3. Zaburzenia odżywiania: Obcowanie z psem może pomóc pacjentom z zaburzeniami odżywiania w rozwoju pozytywnego obrazu siebie.

Dogoterapia w rehabilitacji fizycznej

 1. Poprawa motoryki: Ćwiczenia z psem wspierają rozwój motoryki i koordynacji ruchowej.
 2. Zwiększenie motywacji: Pacjenci chętniej angażują się w terapię fizyczną, jeśli mają do niej towarzysza w postaci psa.

Dogoterapia w pracy z dziećmi i osobami starszymi

 1. Terapia pedagogiczna: W szkołach, psy terapeutyczne mogą wspierać proces nauczania, motywując dzieci do nauki, zwiększając koncentrację i pobudzając kreatywność w lekcjach.
 2. Wsparcie emocjonalne dla dzieci: Dla dzieci cierpiących z powodu traumy, problemów emocjonalnych lub trudności w adaptacji społecznej, obecność psa terapeutycznego może stworzyć bezpieczne miejsce do wyrażania emocji i budowania zaufania.
 3. Terapia dla osób starszych z demencją: W placówkach opiekuńczych i domach opieki, dogoterapia może przynieść ulgę osobom z demencją, wspomagając pamięć, stymulując aktywność umysłową i wzmacniając więzi społeczne wśród pensjonariuszy.
 4. Zwiększenie aktywności fizycznej: Dla osób starszych, dogoterapia może stanowić zachętę do aktywności fizycznej poprzez spacery i zabawy z psem, co korzystnie wpływa na zdrowie i kondycję fizyczną.
 5. Poprawa umiejętności społecznych: W przypadku dzieci i osób starszych, które mają trudności w komunikacji i nawiązywaniu relacji z innymi, obcowanie z psem terapeutycznym może wspomagać rozwijanie umiejętności społecznych i łagodzić uczucie izolacji społecznej.