Ataki paniki mogą być przerażające i przytłaczające dla tych, którzy ich doświadczają, Występują nagle i trudno jest utrzymać nad nimi kontrolę. W tym artykule omówimy dokładnie czym są ataki paniki, ich objawy oraz to, jak można sobie z nimi radzić.
Czym jest atak paniki?
Atak paniki to nagły i intensywny przypływ lęku lub panicznej grozy, który trwa zwykle kilka minut, ale może wydawać się o wiele dłuższy. Chociaż przyczyny ataków paniki mogą być różne, często są one związane z czynnikami stresowymi, zaburzeniami lękowymi czy traumą.
“[…] czuję ucisk w piersi, jakby czyjeś wielkie łapsko miażdżyło mi płuca. Zamykam oczy i koncentruję się na tym, by rozluźnić mięśnie wyściełające gardło, zrobić kilka głębszych wdechów, dostarczyć tlen na samo dno płuc. Mijają dwie i pół minuty, a ja mogę znowu normalnie zaczerpnąć powietrza i wtedy otwieram oczy”.
Grady Hendrix, Final Girls. Ostatnie ocalałe
Najczęstsze objawy ataków paniki to:
- Silne uczucie lęku lub paniki, które może prowadzić do przekonania, że dzieje się coś strasznego. Wiele
osób przeżywają swój pierwszy atak paniki myśli, że umiera.
- Gwałtowne przyspieszenie lub nieregularne bicia serca.
- Trudności z oddychaniem, uczucie duszności.
- Silne uczucie gorąca lub zimna, drżenie ciała, pocenie się.
- Ból lub ucisk w klatce piersiowej.
- Zawroty głowy, uczucie oszołomienia lub utrata równowagi.
- Zawężenie pola widzenia, uczucie zamglenia wzroku lub przeświadczenie, że otaczający nas świat nie jest realny.
- Nudności, bóle brzucha lub problemy z trawieniem.
Trzeba jednak pamiętać, że ataki paniki mogą wyglądać naprawdę różnie. Podczas gdy u jednej osoby objawy będą przypominać atak serca, inna będzie wyglądać spokojnie.
Jak radzić sobie z atakami paniki?
Na szczęście istnieje wiele sposobów, które pomagają radzić sobie z atakami paniki. W momencie ataku paniki nasze oddychanie staje się płytkie i szybkie, co może nasilać nasze objawy. Skupienie się na głębokim, spokojnym oddychaniu może pomóc w wyciszeniu organizmu. Co więcej, w momencie ataku paniki bardzo pomocne jest znalezienie bezpiecznego i cichego miejsca, gdzie można się uspokoić.
Ataki paniki często są związane z negatywnymi myślami i przekonaniami. Starajmy się więc zidentyfikować te myśli i zastąpić je bardziej pozytywnymi i realistycznymi. Warto pamiętać, że nikt nie jest doskonały i każdy ma swoje słabe strony. Nie przesadzajmy z wymaganiami wobec siebie i uczmy się akceptować swoje ograniczenia. Pozwalajmy sobie na odpoczynek i relaks.