Ataki paniki mogą być przerażające i przytłaczające dla tych, którzy ich doświadczają, Występują nagle i trudno jest utrzymać nad nimi kontrolę. W tym artykule omówimy dokładnie czym są ataki paniki, ich objawy oraz to, jak można sobie z nimi radzić.

Czym jest atak paniki?

Atak paniki to nagły i intensywny przypływ lęku lub panicznej grozy, który trwa zwykle kilka minut, ale może wydawać się o wiele dłuższy. Chociaż przyczyny ataków paniki mogą być różne, często są one związane z czynnikami stresowymi, zaburzeniami lękowymi czy traumą.

“[…] czuję ucisk w piersi, jakby czyjeś wielkie łapsko miażdżyło mi płuca. Zamykam oczy i koncentruję się na tym, by rozluźnić mięśnie wyściełające gardło, zrobić kilka głębszych wdechów, dostarczyć tlen na samo dno płuc. Mijają dwie i pół minuty, a ja mogę znowu normalnie zaczerpnąć powietrza i wtedy otwieram oczy”.

Grady Hendrix, Final Girls. Ostatnie ocalałe

Najczęstsze objawy ataków paniki to:

  1. Silne uczucie lęku lub paniki, które może prowadzić do przekonania, że dzieje się coś strasznego. Wiele osób przeżywają swój pierwszy atak paniki myśli, że umiera.
  2. Gwałtowne przyspieszenie lub nieregularne bicia serca.
  3. Trudności z oddychaniem, uczucie duszności.
  4. Silne uczucie gorąca lub zimna, drżenie ciała, pocenie się.
  5. Ból lub ucisk w klatce piersiowej.
  6. Zawroty głowy, uczucie oszołomienia lub utrata równowagi.
  7. Zawężenie pola widzenia, uczucie zamglenia wzroku lub przeświadczenie, że otaczający nas świat nie jest realny.
  8. Nudności, bóle brzucha lub problemy z trawieniem.

Trzeba jednak pamiętać, że ataki paniki mogą wyglądać naprawdę różnie. Podczas gdy u jednej osoby objawy będą przypominać atak serca, inna będzie wyglądać spokojnie.

Jak radzić sobie z atakami paniki?

Na szczęście istnieje wiele sposobów, które pomagają radzić sobie z atakami paniki. W momencie ataku paniki nasze oddychanie staje się płytkie i szybkie, co może nasilać nasze objawy. Skupienie się na głębokim, spokojnym oddychaniu może pomóc w wyciszeniu organizmu. Co więcej, w momencie ataku paniki bardzo pomocne jest znalezienie bezpiecznego i cichego miejsca, gdzie można się uspokoić.

Ataki paniki często są związane z negatywnymi myślami i przekonaniami. Starajmy się więc zidentyfikować te myśli i zastąpić je bardziej pozytywnymi i realistycznymi. Warto pamiętać, że nikt nie jest doskonały i każdy ma swoje słabe strony. Nie przesadzajmy z wymaganiami wobec siebie i uczmy się akceptować swoje ograniczenia. Pozwalajmy sobie na odpoczynek i relaks.