Kwiecień, czyli Światowy Miesiąc Autyzmu będący niejako przedłużeniem Dnia Autyzmu, który obchodzimy 2 kwietnia już za nami. By należycie podsumować ten czas, przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek na temat spektrum autyzmu, o których być może jeszcze nie słyszeliście. Jeśli więc chcecie dowiedzieć się, jakie słynne osoby najprawdopodobniej zmagały się z tym zaburzeniem lub gdzie niegdyś doszukiwano się jego przyczyn, zapraszamy do lektury.

Autyzm występuje u chłopców nawet 4 razy częściej

Statystyki nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Autyzm znacznie częściej diagnozuje się u chłopców, aniżeli u dziewcząt. U tych pierwszych obserwuje się go nawet 4 razy częściej.  Różnica jest ogromna. Coraz częściej jednak słyszy się, że ta nierównowaga może wynikać z faktu, iż dziewczęta radzą sobie nieco lepiej z wypracowywaniem pewnych umiejętności społecznych, dlatego też rzadziej lub też zdecydowanie później są diagnozowane.

Nie znamy jednoznacznych przyczyn zaburzeń ze spektrum autyzmu

Wiemy, że istnieje wiele prawdopodobnych czynników, które mogą wpływać na pojawienie się autyzmu, takich jak: geny, warunki środowiskowe czy wczesny rozwój mózgu (więcej o przyczynach przeczytać możesz tutaj). Jednak nie potrafimy wskazać jednoznacznych przyczyn, które za pojawienie się autyzmu bezpośrednio odpowiadają.

Lek na autyzm nie istnieje

Dla niektórych wyda się to oczywiste. Skoro autyzm to nie choroba, to nie może być na nią lekarstwa. I tak właśnie jest. Oczywiście istnieją sposoby, w tym terapia, które mogą pomóc złagodzić pewne objawy lub też nauczyć się lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Jednak z autyzmu się nie wyrasta i jest on towarzyszem na całe życie.

Postacie historyczne z autyzmem

Czy wiesz, że podejrzewa się, iż ze spektrum autyzmu zmagali się między innymi: Wolfgang Amadeusz Mozart, Albert Einstein, Isaac Newton czy Alfred Hitchcock? Wiemy to chociażby dzięki pozostawionym przez nich zapiskom oraz zgromadzonym opisom ich zachowań.

Autyzm w historii – jak postrzegano autystyków?

Wszyscy wiemy, że niegdyś osoby chociażby odrobinę odstające od „normy” nie miały w życiu lekko. Wszelkiego rodzaju azyle, ośrodki dla obłąkanych, do których posyłano nawet osoby w pełni zdrowe (chcąc się ich pozbyć), jak i te z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, nie cieszyły się dobrą sławą. Do takich ośrodków niejednokrotnie trafiały osoby z autyzmem, które umierały z powodu złych warunków. Mówienie do siebie lub nieokazywanie emocji postrzegano jako oczywisty przejaw choroby psychicznej czy opętania przez diabła. Jeszcze w połowie XIX wieku zdarzały się sytuacje, w których dzieci a autyzmem umierały na skutek działań swoich rodzin i znachorów zajmujących się zdejmowaniem uroków.

Autyzm zachowany w baśniach

Istnieje irlandzka opowieść o zamieszkującym ich ziemie czarownikach, którzy nie byli w stanie karmić swoich dzieci, dlatego podrzucali je ludziom i zabierali ich własne. Dzieci czarowników przybierały wygląd tych ludzkich, jednak nie były w stanie normalnie się komunikować. Miały również problem z okazywaniem emocji i nie chciały nawiązywać fizycznego kontaktu np. przytulać się do matek (widzimy tu więc jedne z bardziej typowych objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu). Podobne legendy pochodzą między innymi z terenów obecnych Niemiec, Skandynawii, a nawet Chin.

A to tylko niektóre z ciekawostek na temat autyzmu. Inne fakty to:

  • dzieci z autyzmem często mają mniejszą gęstość kości niż ich rówieśnicy;
  • są zdecydowanie bardziej narażeni na utonięcie;
  • u wielu dzieci z autyzmem występuje hiperleksja.