Emocje to stały element naszego życia. Każdego dnia wszyscy odczuwamy całą gamę emocji: od smutku, poprzez radość, aż po złość. Nasze emocje wiążą się między innymi ze wspomnieniami, dlatego też różni ludzie mogą inaczej reagować na te same sytuacje. Odczucia czasem potrafią utrudniać nam życie, dlatego też wiele osób zadaje sobie pytanie: po co nam one? Na to właśnie pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym tekście.

O tym skąd się biorą emocje

Emocje to ewolucyjne przystosowanie do sytuacji, z którymi spotykamy się na co dzień. Nasz organizm podpowiada nam, jak reagować na konkretne warunki. Dzięki nim wiemy, czy mogą one nam zaszkodzić, a może wręcz przeciwnie – są dla nas korzystne. Emocje wykształciły się wtedy, gdy człowiek zaczął mierzyć się z zagrożeniami, np. dzikimi zwierzętami, na które polował. To ciało zaczęło wysyłać do mózgu sygnały, które dają znać o niebezpieczeństwie, wywołując strach.emocje

Z czasem do tych podstawowych emocji dołączyły te dużo bardziej skomplikowane. Dzisiaj oprócz strachu czy złości, możemy odczuwać  emocje będące połączeniem kilku z nich.

A czym różnią się emocje od uczuć? Te pierwsze są chwilowe, pojawiają się nagle i odnoszą się do konkretnej sytuacji. Często równie szybką przechodzą. Uczucia natomiast – nawet mimo odczuwanych silnych emocji – nie znikają tak szybko.

Główne funkcje emoji

Pierwszą i najważniejszą funkcją emocji jest informowanie nas o tym, co dzieje się w naszym otoczeniu. Emocje to sygnały, które przekazują nam informacje o tym, co jest dla nas ważne, co jest przyjemne lub nieprzyjemne. Są one rodzajem systemu ostrzegawczego, który pomaga nam określić, jakie zachowanie jest odpowiednie w danej sytuacji. Dzięki temu możemy szybko i skutecznie reagować na zmieniające się okoliczności. Motywują nas one również do działania, umożliwiają podejmowanie decyzji i wpływają na nasze zachowanie.

Emocje są także ważne dla naszego zdrowia psychicznego. To dzięki nim możemy wyrażać siebie i nawiązywać bliskie relacje z innymi ludźmi. Emocje pozwalają nam doświadczać radość, szczęście i miłość, a także na przeżywanie trudnych chwil wraz z innymi ludźmi. Bez nich życie w społeczeństwie byłoby więc niemożliwe.