Dwubiegunowość, zwana także chorobą afektywną dwubiegunową (ang. Bipolar Disorder) to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się epizodami manii i depresji. Osoby cierpiące na to schorzenie doświadczają wyraźnych zmian nastroju, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. W poniższym artykule omówimy przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia dwubiegunowości.

Dwubiegunowość – przyczyny

Nie ma jednej konkretnej przyczyny, która wywołuje chorobę afektywną dwubiegunową. Według badań, dziedziczność, zmiany hormonalne, niektóre leki, stres, traumy psychiczne oraz choroby neurologiczne mogą wpływać na rozwój choroby.

Dwubiegunowość – objawy

Osoby cierpiące na dwubiegunowość doświadczają epizodów manii oraz depresji. W epizodzie manii, osoba może odczuwać euforię, nadmierną aktywność, mówić szybciej niż zwykle, nie chcieć spać, a także wydawać pieniądze bez kontroli. W epizodzie depresji, osoba może doświadczać smutku, beznadziejności, zmęczenia, a także utraty zainteresowań.

Dwubiegunowość – leczenie

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej. opiera się na farmakoterapii oraz psychoterapii. Farmakoterapia polega na stosowaniu leków, takich jak leki przeciwdepresyjne lub stabilizatory nastroju. Psychoterapia natomiast może pomóc w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi, jakie towarzyszą chorobie.

Choroba afektywna dwubiegunowa. wpływa na komfort życia wielu osób na całym świecie. Zrozumienie przyczyn, objawów oraz sposobów leczenia tej choroby może pomóc w poprawie jakości życia osób dotkniętych tym schorzeniem. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na dwubiegunowość, nie wahaj się skontaktować z lekarzem specjalistą, który pomoże Ci w ustaleniu diagnozy oraz odpowiednim leczeniu.