Pewne sytuacje mogą wywoływać naszą złość. Czasem potrzeba wiele, by szala goryczy się przelała, innym razem nawet niewielkie wydarzenie nami wstrząsa i wywołuje wybuch. Złość – szczególnie ta niekontrolowana – może niszczyć nasze relacje z ludźmi i działać na nas destruktywnie, spalając nas od środka. Dlatego warto uczyć się panowania nas sobą. Dobrze jest również przekuć złość w coś pozytywnego. Poniżej o tym, jak to zrobić.

Czym jest złość?

Złość może mieć różne oblicza. Czasem to zaledwie rozdrażnienie, które może przerodzić się w wybuch nie do opanowania, po którym przez dłuższym czasie będziemy musieli sprzątać. Może się zdarzyć, że nie uda nam się odbudować tego, co ten wybuch zniszczył.

Ale gniew to nie tylko silne emocje, to również swego rodzaju informacja o przekroczeniu Twoich granic związanych z poczuciem własnej wartości czy też bezpieczeństwa. Samo odczuwanie złości nie jest niczym złym, jednak dopuszczenie do tego, że nasze uczucia przejmują nad nami kontrolę, już tak. Odczuwając złość, nie można pozwolić, by to uczucie zamieniło się w słowną – lub co gorsza – fizyczną agresję skierowaną wobec otaczających nas osób.

Jak sobie radzić ze złością?

Jeśli odczuwamy rozsadzającą nas złość, nie powinniśmy jej tłumić ani też wyżywać się na bliskich nam osobach. W takiej sytuacji możemy powiedzieć coś, czego nie chcemy, a czego później możemy żałować. Skumulowana w nas energia musi znaleźć ujście i wielu z nas sądzi, że jeśli powie coś o silnym zabarwieniu emocjonalnym, to tej złości się pozbędziemy i będzie nam lepiej. Niestety te słowa nie zawsze są prawdziwe a przede wszystkim mogą być bardzo bolesne dla osoby, która znalazła się w naszym otoczeniu.

Sposoby radzenia sobie ze złością

A oto kilka sposobów na to, by poradzić sobie z rosnącą w Twoim wnętrzu złością:

1. Głębokie oddechy być może wydawać się to przereklamowane, jednak głębokie, kontrolowane wdechy i wydechy mogą bardzo ułatwić opanowanie złości.

2. Wyjście na spacer – po prostu powiedz, że musisz odetchnąć i wyjdź na świeże powietrze. Szybki marsz czy bieg pozwoli Ci rozładować energię.

3. Słuchanie głośnej muzyki załóż słuchawki i włącz głośną muzykę. Jeśli ćwiczysz, możesz zrobić szybki trening. Dobrze jest również poskakać, potańczyć wszystko to, co przyniesie Ci ulgę.

Próba zapanowania nad złością może być dość trudna, jednak zdecydowanie warto. Może się jednak okazać, że Twoje problemy tkwią głębiej i przyda Ci się pomoc specjalisty, z którym nauczysz się, jak kontrolować swoją złość.