Zaburzenia odżywiania są coraz częstszym problemem w dzisiejszych czasach. Mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i nawet zagrożenia życia. W tym artykule przedstawimy różnice między anoreksją a bulimią oraz objawy, które powinny skłonić do zwrócenia się o pomoc.

Anoreksja – czym jest?

Anoreksja to zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się skrajnym spadkiem masy ciała i negatywnym wpływem na zdrowie fizyczne i emocjonalne. Osoby cierpiące na anoreksję mają obsesję na punkcie swojej wagi. Często stosują rygorystyczne diety lub całkowicie odmawiają sobie jedzenia. Często widzą się jako grube, mimo że są zbyt chude. Anoreksja często prowadzi do deficytu składników odżywczych i w konsekwencji poważnych problemów zdrowotnych, takich jak osteoporoza, zaburzenia hormonalne, problemy z sercem i nerkami.

Bulimia – czym jest?

Bulimia to zaburzenie odżywiania charakteryzujące się nawracającymi napadami objadania się, po których następuje wymiotowanie lub stosowanie środków przeczyszczających, aby uniknąć przyrostu wagi. Osoby cierpiące na bulimię mają obsesję na punkcie jedzenia i są zwykle niezadowolone ze swojego wyglądu. Bulimia może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, zaburzenia elektrolitowe i problemy z trawieniem.

Różnice między anoreksją a bulimią

Anoreksja i bulimia to dwa różne zaburzenia odżywiania, ale mają pewne wspólne cechy. Oto kilka różnic między tymi zaburzeniami:

  1. Podejście do jedzenia: Osoby z anoreksją zwykle unikają jedzenia lub jedzą bardzo mało, podczas gdy osoby z bulimią mają nawracające epizody objadania się.
  2. Waga: Osoby z anoreksją zwykle są zbyt chude, podczas gdy osoby z bulimią mogą mieć normalną wagę lub nawet nadwagę.
  3. Wymioty: Osoby z anoreksją zwykle nie wywołują wymiotów, podczas gdy osoby z bulimią stosują je jako sposób na uniknięcie przyrostu wagi.
  4. Samopoczucie: Osoby z anoreksją często mają niskie poczucie własnej wartości i zniechęcenie, podczas gdy osoby z bulimią są często niespokojne i mają problemy z kontrolą emocji.

Kiedy szukać pomocy?

Zarówno anoreksja, jak i bulimia są poważnymi zaburzeniami odżywiania, które wymagają profesjonalnej pomocy. Oto kilka objawów, które powinny skłonić do zwrócenia się o pomoc:

  1. Nagły spadek wagi: Jeśli osoba nagle traci dużo wagi, bez wyraźnej przyczyny, może to być oznaka anoreksji.
  2. Objadanie się i wymiotowanie: Osoby, które jedzą duże ilości jedzenia, a następnie wymiotują, powinny zwrócić się o pomoc, aby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.
  3. Obsesja na punkcie wagi i wyglądu: Jeśli osoba stale myśli o swojej wadze i wyglądzie, a to wpływa negatywnie na jej życie, może to być oznaka anoreksji lub bulimii.
  4. Izolacja społeczna: Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania często unikają towarzystwa innych ludzi i wycofują się z życia społecznego.
  5. Problemy zdrowotne: Osoby cierpiące na anoreksję lub bulimię często mają problemy z sercem, kośćmi, trawieniem i innymi częściami ciała.

Podsumowanie

Anoreksja i bulimia to poważne zaburzenia odżywiania, które wymagają profesjonalnej pomocy. Chociaż mają wiele wspólnych cech, takich jak obsesja na punkcie wagi czy wyglądu, to jednak różnią się różnią. Jeśli zauważysz u siebie lub u kogoś z twojego otoczenia objawy zaburzeń odżywiania, nie wahaj się szukać pomocy u specjalisty. Im szybciej zostanie podjęta interwencja, tym większe szanse na powrót do zdrowia.