Uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy też tytoniu to nie jedyne uzależnienia, które potrafią zniszczyć człowiekowi życie. Uzależnić możemy się również od pewnych czynności, które dają nam przyjemność i chcemy je powtarzać, zwłaszcza w sytuacjach stresujących. Czym są uzależnienia behawioralne i jak wygląda terapia, która może pomóc uwolnić się od nałogu? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć sobie w poniższym tekście.

Uzależnienia behawioralne – krótka definicja

Uzależnienia behawioralne wielu określa prawdziwą zmorą lub nawet plagą XXI wieku. Wszystko przez to, że to właśnie w ostatnich kilkunastu latach najwięcej osób ma z nimi problem. Okazuje się, że uzależnić możemy się nie tylko od substancji psychoaktywnych, które są w stanie zmienić nasz nastrój, a nawet wpłynąć na nasze zachowanie, ale i od pewnych codziennych czynności – wydawałoby się – kompletnie niegroźnych. Jakich?

Przykłady uzależnień behawioralnych to:

  • uzależnienie od zakupów;
  • uzależnienie od pracy;
  • uzależnienie od pornografii;
  • uzależnienie od telefonu, internetu, mediów społecznościowych;
  • uzależnienie od zdrowego odżywiania – ortoreksja;
  • uzależnienie od opalania – tanoreksja.

A to tylko kilka przykładów uzależnień XXI wieku. Uzależnić możemy się również od kart kredytowych, środków masowego przekazu, dążenia do idealnej sylwetki (poprzez diety, ćwiczenia i środki wspomagające) czy zabiegów medycyny estetycznej.

Sposoby radzenia sobie z uzależnieniami behawioralnymi

Uzależnienie od wyżej wspomnianych czynności może niszczyć, a na pewno znacznie utrudniać życie. Dlatego gdy zaczynają zdawać sobie sprawę, że ich uzależnienie stało się dużym problemem, szukają pomocy między innymi u psychoterapeuty.

Terapia jest w stanie pomóc im zrozumieć, skąd wzięło się ich uzależnienie, a także wprowadzić zmiany. Uzależnieni muszą znaleźć sposoby radzenia sobie z problemami i uczuciami, które pojawiają się w chwili stresu, gorszego samopoczucia – bo to właśnie w takich momentach pojawia się trudna do opanowania potrzeba.

Niezależnie od tego, czy borykamy się z zakupoholizmem, czy z uzależnieniem od hazardu, jesteśmy w stanie poradzić sobie z nałogiem. Potrzebna będzie Ci jednak pomoc, którą znajdziesz również u nas – w Centrum Zdrowia Psychicznego i Psychoterapii Reatrybucja.