Zaburzenia odżywiania to poważne problemy, które dotykają wiele osób na całym świecie. Zaburzenia te mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne i wpływać negatywnie na jakość życia. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej rozpoznać objawy i uzyskać odpowiednie leczenie.

Z treści artykułu dowiesz się:

 • Czym są zaburzenia odżywiania?
 • Jakie objawy im towarzyszą?
 • W jaki sposób można im zapobiec?
 • W jaki sposób leczyć zaburzenia odżywiania?

Wyjaśniamy w artykule.

Czym są zaburzenia odżywiania?

Zaburzeniami odżywiania, możemy nazwać grupę schorzeń, która ściśle związana jest z nieprawidłowym nastawieniem do jedzenia i własnego ciała. Możemy je również dostrzec w przypadku anoreksji czy też bulimii. Osoba cierpiąca na anoreksję, kontroluję swoją wagę w obsesyjny sposób, unika jedzenia i dąży do ciągłej utraty kilogramów. Z kolei osobą cierpiąca na bulimię oprócz obsesyjnego pilnowania wagi,  często objada się a później podejmuje próbę pozbycia się jedzenia poprzez wymioty i/lub leki przeczyszczające. 

Objawy zaburzeń

Najczęstsze objawy zaburzeń odżywiania to:

 • Obsesyjne myślenie o jedzeniu i liczenie kalorii
 • Stosowanie restrykcyjnych diet i unikanie pewnych grup produktów
 • Niekontrolowane objadanie się
 • Zmiany nastroju i samopoczucia związane z jedzeniem
 • Wymioty po jedzeniu lub stosowanie leków przeczyszczających

W jaki sposób można im zapobiec?

Aby zapobiegać zaburzeniom odżywiania, należy:

 1. Nawiązywać zdrowe relacje z jedzeniem: unikajmy obsesyjnego liczenia kalorii i restrykcyjnych diet. Starajmy się jeść regularnie i zdrowo, ale bez przesady.
 2. Uczyć się radzenia ze stresem: stres często prowadzi do niezdrowego jedzenia, dlatego ważne jest, aby nauczyć się innych sposobów radzenia sobie ze stresem, takich jak ćwiczenia, medytacja, rozmowa z bliską osobą.
 3. Dbać o swoje zdrowie emocjonalne: zaburzenia odżywiania często są powiązane z innymi problemami emocjonalnymi, takimi jak depresja, lęk i niskie poczucie własnej wartości. Dlatego ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie emocjonalne poprzez terapię, ćwiczenia i inne formy wsparcia.
 4. Unikać porównywania się z innymi i akceptować swoje ciało: nasze ciała są różne i dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Porównywanie się z innymi i nieakceptowanie swojego ciała może prowadzić do zaburzeń odżywiania.
 5. Zdobywać wiedzę i świadomość na temat zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania: edukacja na temat zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania może pomóc w unikaniu niezdrowych nawyków żywieniowych i zapobiegać zaburzeniom odżywiania.

Leczenie

Leczenie zaburzeń odżywiania może być różne, w zależności od potrzeb pacjenta i stopnia nasilenia choroby. Obejmuje ono zazwyczaj terapię indywidualną i grupową, a także wsparcie dla rodziny i bliskich. Terapia behawioralna i psychologiczna jest często stosowana w leczeniu zaburzeń odżywiania, ponieważ pomaga pacjentowi zrozumieć i zmienić nieprawidłowe nastawienie do jedzenia i własnego ciała. Terapia może również obejmować leczenie farmakologiczne, jeśli pacjent cierpi na dodatkowe zaburzenia psychiczne. W przypadku poważnych zaburzeń odżywiania może być konieczne leczenie w ośrodku specjalistycznym lub szpitalu. Ważne jest, aby osoby z zaburzeniami odżywiania uzyskały profesjonalną pomoc, ponieważ choroby te stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.