Zalet podjęcia psychoterapii jest ogrom. Pisaliśmy o nich w jednym z ostatnich wpisów, który możesz przeczytać tutaj. Nie oznacza to jednak, że każdemu z łatwością przychodzi podjęcie decyzji o wykręceniu numeru i zapisaniu się na wizytę –  wręcz przeciwnie. Lęk przed terapią u wielu jest bardzo silny. Z czego on wynika? Na to właśnie pytanie spróbujemy sobie odpowiedzieć w poniższym tekście.

Lęk przed terapią –  czym jest?

Nawet ci, którzy wiedzą, że tego potrzebują, często boją się psychoterapii. Odkładają zapisanie się na wizytę, odwołują w ostatniej chwili lub rezygnują po pierwszej sesji. W wielu przypadkach winny temu jest lęk, nieuświadomiony lęk nie przed samą psychoterapią, ale przed zmianą. Powodów tego strachu może być jednak znacznie więcej.

Dlaczego pacjenci boją się psychoterapii?

Oto kilka powodów, dla których niektórzy obawiają się psychoterapii:

  • niechęć do zwierzania się obcej osobie;
  • strach przed zmierzeniem się ze swoimi problemami;
  • świadomość konieczności włożenia ogromnego wysiłku w zmiany;
  • wstyd przed psychoterapią – niestety wiele osób wciąż wstydzi się rozpocząć psychoterapii. Nie chcą, by uznano ich za słabych, wymagających pomocy.

Początki psychoterapii mogą być trudne, jednak z czasem jest tylko lepiej. Dlatego dobrze jest kontynuować proces, by w końcu poprawić jakość swojego życia.

Jak zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia terapii? Dobrze jest wybrać zaufanego psychoterapeutę, który nas wesprze i poprowadzi zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem.