Każde niepowodzenie, nawet to najmniejsze, to druzgocąca porażka. Co gorsza – według pesymisty to wyłącznie on jest za nią odpowiedzialny. Skąd bierze się pesymizm i jak wpływa na nasze życie? O tym w poniższym tekście. Podpowiemy również, jak sobie z nim radzić.

Pesymizm – co to takiego?

Pesymizm to nic innego jak postawa życiowa charakteryzująca się widzeniem świata w czarnych kolorach i obwinianie się za wszelkie niepowodzenia. Ma on również swoją definicję w naukach filozoficznych. Według nich pesymizm to pogląd mówiący, że w naszym świecie jest dużo więcej złych, aniżeli tych dobrych uczynków.

Czy z pesymizmem się rodzimy? A może nabywamy go w ciągu życia? Najczęściej tego typu postawę przejmuje się od rodziców lub na skutek wychowania (np. zbyt wysokich wymagań). Może ona być również skutkiem traumatycznego wydarzenia, które miało miejsce w życiu danej osoby.

Jak myśli pesymista?

Zachowania pesymisty są dość schematyczne. Cechują go:

  • ciągłe próby dążenia do doskonałości (nadmierny perfekcjonizm);
  • brak wiary we własne umiejętności;
  • stresowanie się nie tylko niepowodzeniami, ale i wszelkimi rzeczami, które mogłyby pójść nie tak;
  • brak poczucia własnej wartości, problem z wyrażaniem własnego zdania.

Pesymista spędza dnie, zamartwiając się o sprawy, które mogą iść nie po jego myśli. Swoim postępowaniem często szkodzi nie tylko sobie, ale i osobom w swoim otoczeniu. Zdarza się, że przeczuwa niechybne niepowodzenie również ich działań. Pesymizm i wiążący się z nim stres mogą prowadzić do wielu chorób: problemów z wytworzeniem przez organizm odporności, osłabieniem układu trawiennego oraz krwionośnego.

Jak nie dopuścić do tego, by pesymizm przejął nad nami władzę?

Bycie pesymistą może utrudniać życie, dlatego ważne jest, by pracować nad zmianą postawy. Jak to zrobić? Pomoże nam w tym dobry psychoterapeuta, który doradzi, jak zmienić sposób myślenia. Być może będzie on również w stanie wesprzeć nad w odnalezieniu przyczyn takiego zachowania.