Psycholog a psychoterapeuta – różnice

Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta – mimo wyraźnych różnic między tymi terminami, wciąż wiele osób stosuje je wymiennie. Zazwyczaj potrafimy powiedzieć, że psychiatra to ta osoba od najcięższych przypadków, a psychologa często spotkać można w szkole. Dzisiaj spróbujemy więc sobie odpowiedzieć na pytanie, czym się różni psychiatra od psychologa i czym różni się psycholog od psychoterapeuty.

Kim jest psycholog?

Psycholog jest swego rodzaju pierwszą pomocą w trudnej sytuacji. Może udzielić wsparcia w trudnej sytuacji lub odesłać dalej: do osoby, która będzie w stanie udzielić pomoc w inny sposób. Do psychologa najczęściej zgłaszamy się w momencie gdy potrzebujemy jednorazowej pomocy. Masz problemy w związku lub rodzinie? Przytłaczają Cię własne emocje? Być może to właśnie pora, by udać się do psychologa.

By zostać psychologiem, trzeba ukończyć 5-letnie studia psychologiczne. Psycholog prowadzi zajęcia psychoedukacyjne i wystawia opinie.

Czym zajmuje się psychoterapeuta?

Kolejny zawód to psychoterapeuta. By nim zostać, trzeba skończyć studia na jednym z kierunków humanistycznych, a następnie ukończyć 4-letnie studia podyplomowe.

Psychoterapeuta:

  • prowadzi sesje terapeutyczne;
  • pomaga pacjentom radzić sobie z lękami, depresją, uzależnieniami czy zaburzeniami odżywiania;
  • radzi, jak uporać się z tymi problemami natury psychicznej, które utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Czym różni się psycholog od psychiatry? A tym, iż ten ostatni jest przede wszystkim lekarzem i patrzy na zaburzenia ze strony biologicznej.

Psycholog a psychoterapeuta – Kim jest psychiatra?

Osoba wykonująca ten zawód najczęściej w swojej pracy spotyka te najcięższe przypadki, które wymagają przede wszystkim leczenia farmakologicznego. To właśnie on zajmuje się chorymi na schizofrenię, dwubiegunowość czy ciężkimi zaburzeniami depresyjnymi. Psychiatra, by móc wykonywać swój zawód, kończy studia medyczne, a następnie wybiera specjalizacje – psychiatrię.

Szukasz dobrego psychoterapeuty, który pomoże Ci rozwiązać problemy, z którymi się borykasz? Potrzebna Ci psychoterapia indywidualna? Wrocław to miasto, w którym działa Reatrybucja! Napisz do nas lub zadzwoń i umów się na wizytę.