Zwyczaj dawania prezentów w okresie Świąt Bożego Narodzenia praktykowany jest w większości regionów świata. Jest to tradycja znana przeszło od XII wieku. W Polsce obdarowujemy się prezentami w Wigilię. W jaki sposób gest ten wpływa na naszą psychikę? Dlaczego mózg lubi prezenty?

Z treści artykułu dowiesz się:

  • Jaką moc niesie za sobą dawanie prezentów?
  •  Dlaczego lubimy dostawać prezenty?

Wyjaśniamy poniżej.

Magia dawania prezentów

Dawanie prezentów innym ma ogromną moc, która nas uskrzydla. Sprawia ona, że sami czujemy się szczęśliwi wręczając podarunki innym osobom. Dzięki niej uświadamiamy sobie, że mamy zasoby do tego by wpłynąć na nastrój naszych bliskich. Nasza samoocena wzrasta i mamy poczucie tego, że niesiemy wartość.  Z psychologicznego punktu widzenia w momencie wręczania prezentu drugiej osobie, w naszym mózgu zostaje uruchomiony ośrodek nagrody – co pozytywnie wpływa na nasz nastrój.

Radość z otrzymywania 

Opierając się na badaniach psychologicznych możemy wyciągnąć pewien wniosek: Trwałe i silne relacje międzyludzkie mogą zostać zbudowane, jeżeli zachowujemy równowagę pomiędzy braniem i otrzymywaniem. Otrzymywanie prezentów od innych sprawia, że czujemy się ważni i potrzebni. Nie jest to zależne od tego czy prezent ten jest skromny czy też pełen przepychu. Najważniejszy jest tu gest, który warto docenić.