Dlaczego wciąż słyszymy o osobach, które nie potrafią wyrwać się z toksycznej relacji? Dlatego że nie tak łatwo jest zorientować się, że wpadło się w sidła. Gdy w końcu zdajemy sobie sprawę, w co się wplątaliśmy, jesteśmy już zbyt zaangażowani, by bezboleśnie i szybko urwać kontakt. Zaczynasz zauważać pierwsze niepokojące oznaki w swoim związku? Sprawdź, czy to niezdrowa relacja!

Niezdrowa relacja – jak to się zaczyna?

Wszystko zaczyna się od pozorów. Niezdrowa relacja na samym początku wydaje się idealna. Dni upływają szczęśliwie, partner jest zaangażowany w związek, sili się na te wszystkie romantyczne, filmowe gesty: kwiaty, czekoladki, kolacje we dwoje. Pomiędzy kochankami iskrzy, chemia, miłość, pożądanie. Dlatego tak łatwo jest uwierzyć w to, że to jest to! Kto mógłby pomyśleć, że takie początki prowadzić mogą do ślepej uliczki?

Następne fazy toksycznego związku

Następne etapy dzieją się bardzo szybko. Toksyczny partner – nawet jeśli nie pokazał swojego prawdziwego oblicza – będzie próbował usidlić swoją ofiarę, sprawić, że będzie czuła się przywiązana. Dlatego bardzo szybko pojawiają się propozycje zobowiązań: zamieszkania razem, zaręczyn, ślubu czy dzieci. Wizje są piękne i wiele osób daje się na nie skusić.

W tym momencie zaczynają się problemy, huśtawki emocjonalne, oczekiwania, napady zazdrości. Po nich następują przeprosiny, po których następuje kolejna dawka romantycznych gestów. Dzięki nim ofiara przypomina sobie, dlaczego znalazła się w tym związku na samym początku. Niestety fala kolejnych pretensji musi nieuchronnie nadejść.

Co zrobić, jeśli tkwię w niezdrowej relacji?

Czy każdy związek, który wydaje się szybko przechodzić do następnych etapów, musi być toksycznym związkiem? Oczywiście, że nie. Niektóre osoby odnajdują się po prostu w takim samym miejscu i podejmują szybką, ale w pełni świadomą relację. Jeśli czujesz, że Twój partner – mimo Twojego sceptycyzmu – wciąż próbuje Cię przekonywać, naciskać i snuć piękne wizje, wiedz, że coś może być nie tak. Im bardziej zaangażujesz się w taką relację, tym trudniej będzie Ci się z niej wydostać.

A oto inne wskazówki, które powinny zwrócić Twoją uwagę. Partner:

  • próbuje Cię od siebie uzależnić np. finansowo (zapewnia, że będzie za wszystko płacić, podkreśla, jak bardzo Twoja praca Cię stresuje i zachęca do jej rzucenia);
  • chce odciąć Cię od Twojej rodziny i przyjaciół (może to robić poprzez wytykanie ich wad, podkreślanie, jak bardzo nieodpowiedni są dla Ciebie);
  • zaczyna wmawiać Ci, że przesadzasz, gdy próbujesz z nim rozmawiać o zmianach w jego zachowaniu. Ma tu miejsce tak zwany gaslighting.

Te wskazówki mogą pomóc rozpoznać toksyczny związek i w porę go zakończyć.