Nieustanne poczucie winy, emocjonalna pustka, poczucie bezradności i ciągłe oczekiwanie na poprawę – to tylko niektóre z uczuć, które towarzyszą osobie żyjącej w toksycznym związku. Wplątać się w taki związek jest niezmiernie łatwo, wydostać się jest znacznie trudniej. O tym, czym dokładnie charakteryzuje się taki związek, przeczytasz w poniższym tekście.

Definicja toksycznego związku

Toksyczny związek to taki, w którym zamiast wsparcia, normalności, a po latach nawet lekkiej nudy, otrzymujemy emocjonalny rollercoaster. Może to być zazdrość, irracjonalne podejrzenia o zdradę (tzw. syndrom Otella), gaslighting. Osoba żyjąca w takim związku nie jest w stanie cieszyć się życiem i cały czas czeka moment, w którym jej partner zrozumie, że ją krzywdzi.

Dlaczego tak trudno wyjść z toksycznego związku?

Kiedy stoimy z boku, łatwo myśleć, że gdyby ktoś nas krzywdził, odeszlibyśmy od niego bez zastanowienia. Łatwo powiedzieć, że nie moglibyśmy kochać kogoś, kto nami poniewiera.

It ends with us; Colleen Hoover

Często nie jesteśmy w stanie zrozumieć osób, które trwają w toksycznym związku. Jesteśmy pewni,  że sami na miejscu tej osoby postąpilibyśmy zupełnie inaczej. Zrozumieć to mogą w pełni tylko osoby, które w takim związku były i udało im się z niego wydostać.

Początki toksycznego związku zazwyczaj nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Jest wręcz przeciwnie, tacy partnerzy wydają się troskliwi, czuli, obsypują prezentami i wyznaniami miłości. Niestety etap ten szybko się kończy. Zaczynają się pierwsze problemy, kłótnie, nieustanne podejrzenia. Przychodzi wybuch, a potem obietnice poprawy, po których para znów przeżywa swój miesiąc miodowy. Najczęściej nie trwa on długo, a całe koło się zatacza. Rosnące napięcie, wybuch, miesiąc miodowy, napięcie, wybuch, coraz krótsza chwila normalności.

Co można zrobić dla osoby, która znalazła się w toksycznym związku?

Bliscy osoby trwającej w toksycznym związku są często zaskoczone informacjami o problemach. Znają one w końcu tylko ten pierwszy idealny obraz partnera lub partnerki, którym bardzo zależy na tym, by ten wizerunek utrzymać. Co więcej, kłótnie, wybuchy, szantaże – a w najgorszym wypadku pierwsze siniaki – to nie jest coś, czym z przyjemnością się chwalimy.

Istnieją jednak pewne aspekty, które powinny zwrócić naszą uwagę:

  • Stopniowe ucinanie kontaktu. Toksyczni partnerzy bardzo często próbują odseparować drugą połówkę od rodziny i przyjaciół, by nie miała do kogo zwrócić się o pomoc;
  • Wymówki, małe kłamstwa, usprawiedliwianie partnera;
  • Zmiana usposobienia. Osoba żyjąca w toksycznym związku z energicznej osoby może stać się ponurą, pesymistycznie nastawioną do życia.

Jeśli jesteś osobą przebywającą w toksycznym związku lub masz podejrzenia, że Twój związek nie jest zdrowy, skontaktuj się z nami. Rozmowa z doświadczonym specjalistą pomoże Ci zrozumieć, na czym polega toksyczny związek. Dowiesz się również, jakie mogą być jego konsekwencje dla Twojego życia, zdrowia psychicznego oraz fizycznego.