Jakiś czas temu poruszaliśmy temat związany z typami osobowości wg Hipokratesa. Dziś chcielibyśmy skupić się na introwersji i ekstrawersji, czyli cechach osobowości wprowadzonych przez wybitnego szwajcarskiego psychologa Carla Gustawa Junga. 

Z treści artykułu dowiesz się:

  • Kim jest introwertyk?
  • Kim jest ekstrawertyk?
  • Czym różni się introwertyzm od ekstrawertyzmu?

Wyjaśniamy poniżej.

Kim jest introwertyk?

Powszechnie panuje przekonanie, że introwertyk to “ten, który nie lubi ludzi”, ale czy to prawda? Introwertyk lubi przebywać w samotności, nie wynika to jednak z braku ogólnej sympatii do społeczeństwa, tylko zwyczajnej potrzeby odizolowania się. Samotność traktuje jako możliwość do swoistego naładowania wewnętrznych akumulatorów. Jest to typ, który dużo rozmyśla i analizuje. Introwertyków cechuje ogromna skromność. Zamiast wielkiej imprezy w klubie z pewnością wybierze małe spotkanie z gronem najbliższych mu osób. Jest świetnym przyjacielem, który doskonale potrafi słuchać.

Kim jest ekstrawertyk?

Ekstrawertyk często postrzegany jest jako kula tryskającej energii. Jest to typ pewny siebie i zdecydowany. Doskonale odnajduje się w dużej grupie. Lubi przebywać w centrum zainteresowania. Uwielbia pracę z ludźmi. Bardzo chętnie opowiada o swoich sukcesach, zarówno tych prywatnych, jak i zawodowych. Często szuka nowych bodźców. W sytuacjach stresowych bywa nieprzewidywalny i wybuchowy. 

Czym różni się introwertyk od ekstrawertyka?

Introwertyk oraz ekstrawertyk – 2 przeciwieństwa. Czym różni się introwertyzm od ekstrawertyzmu? 

Introwertyk Ekstrawertyk
Lubi samotność Nie lubi samotności
Nieśmiały Pewny siebie
Przemyślane działanie Impulsywne działanie
Jest dobrym słuchaczem Jest dobrym mówcą 
Niewielkie grono najbliższych znajomych Duża sieć kontaktów
Nie chwali się sukcesami Lubi mówić o własnych sukcesach
Najlepiej czuje się w domowym zaciszu Najlepiej czuje się wśród ludzi
Stawia na indywidualne działanie Lubi pracę w grupie