Niektóre pytania, mimo czasu poświęconego na próbę odpowiedzenia na nie, pozostają bez odpowiedzi. Jednym z takich pytań jest to zadawane przez rodziców dziecka, u którego zdiagnozowano zaburzenie ze spektrum autyzmu. Dlaczego akurat to dziecko? Na to pytanie próbowaliśmy sobie odpowiedzieć w poprzednim wpisie. Dziś natomiast skupimy się na kolejnym, dla wielu zawiłym pytaniu – jaka jest różnica pomiędzy autyzmem i zespołem Aspergera?

Zacznijmy od spektrum autyzmu

Niegdyś zespół Aspergera i autyzm były odrębnymi zaburzeniami. Dziś sprawa ma się nieco inaczej. Specjaliści postanowili utworzyć całe spektrum autyzmu i do tego –  pełnego dziś worka –  wrzucono właśnie zespół Aspergera.

Dlaczego podjęto taką decyzję? Gdy Hans Asperger i Leo Kanner badali przypadki dzieci z rozpoznanymi przez nich zaburzeniami, badali tylko najcięższe przypadki. Jednak z czasem zaczęto odkrywać, że osoba z autyzmem może mieć znacznie łagodniejsze objawy. Co więcej, czasami bardzo trudno było postawić trafną diagnozę lub wskazać granicę między tym, gdzie zaczyna się autyzm, a kończy zespół Aspergera – lub odwrotnie. Dlatego postanowiono utworzyć całe spektrum.

Autyzm a zespół Aspergera – krótkie definicje

Zespół Aspergera zaliczamy do spektrum autyzmu. Nie zmienia to jednak faktu, iż wielu Polaków, a także ludzi na całym świecie, nie zdaje sobie z tego sprawy. Wiele osób zastanawia się, jak te zaburzenia od siebie odróżnić. I tym się właśnie dziś zajmiemy – a raczej spróbujemy,

Zacznijmy od zdecydowanie popularniejszego zaburzenia – autyzmu. To zaburzenie neurorozwojowe, którego objawy – podobnie jak zespołu Aspergera – da się w większości przypadków zauważyć we wczesnych latach życia.

A te najczęściej występujące objawy to:

  • problem z wyrażaniem i rozumieniem emoji;
  • odosobnienie;
  • unikanie kontaktu wzrokowego i dotyku;
  • niechęć do zmian;
  • nierozumienie sarkazmu, żartów.

Jeśli chodzi natomiast o zespół Aspergera, przyjmuje się, że jego objawy są nieco łagodniejsze.

Do tych najpowszechniejszych zalicza się:

  • obsesyjne interesowanie się jedną dziedziną;
  • niechęć w stosunku do zmian;
  • specyficzna wymowa, trudności w wypowiadaniu niektórych głosek, monotonna wymowa;
  • trudności w nawiązywaniu relacji społecznych.

Zespół Aspergera i autyzm – różne diagnozy

Zdarza się, że jeden specjalista stawia jedną diagnozę, a  drugi – inną. Wszystko z uwagi na fakt, iż niektóre objawy są najzwyczajniej w świecie podobne, przez co o pomyłkę nietrudno. Bywa, że nawet ten sam specjalista zmienia swoją diagnozę po dłuższej obserwacji i wprowadzonej terapii.

W przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu nie wszystko jest czarno-białe. Jeśli chirurg widzi złamaną kość, to wie, że doszło do wypadku i musi założyć gips. Jeśli widzi rozciętą ranę – wie, że trzeba ją zszyć. Niestety, jeśli chodzi o nasz umysł, nie zawsze wiemy, jakie rozwiązanie będzie najlepsze ani co jest przyczyną problemu.