Typy osobowości według Hipokratesa.

Hipokrates, czyli starożytny grecki lekarz zdecydował się podzielić ludzi ze względu na temperament. Co ciekawe, nie badał on osobowości poprzez dokładną analizę cech charakterów, lecz poprzez analizę płynów znajdujących się w organizmie człowieka. Koncepcja Hipokratesa stanowiła pewną bazę, która z czasem ewoluowała. 

Z treści artykułu dowiesz się:

  • Jakie typy osobowości wyróżniał Hipokrates?
  • Jak zachowuje się melancholik?
  • Czym cechuje się sangwinik?
  • Jak zachowuje się flegmatyk?
  • Co to znaczy, że ktoś jest cholerykiem?

Wyjaśniamy poniżej.

Typy osobowości według Hipokratesa – rodzaje

Hipokrates wyróżnił 4 typy osobowości:

  • melancholik – przewaga żółci czarnej,
  • sangwinik – przewaga krwi,
  • flegmatyk – przewaga śluzu,
  • choleryk – przewaga żółci.

Czym wyróżniają się poszczególne typy osobowości?

Typy osobowości według Hipokratesa – melancholik

Melancholik cechuje się wysoką wrażliwością. Często ma niskie poczucie własnej wartości. Jest to osoba wysoce empatyczna, bardzo łatwo ją zranić. Lubi dużo rozmyślać oraz długo analizować pewne zagadnienia. Z reguły jest wspaniałym przyjacielem, ze względu na swoją lojalność i wierność. Do życia podchodzi w melancholijny sposób. Introwertyk.

Typy osobowości według Hipokratesa – sangwinik

Sangwinika wyróżnia pozytywne nastawienie do otoczenia. Lubi być w centrum uwagi. Jest duszą towarzystwa. Nie lubi samotności. Sangwinik nie gryzie się w język. Mówi otwarcie o tym, co myśli. Cechuje go duża komunikatywność. W wielu przypadkach sangwinik ma zapędy narcystyczne. Typ ekstrawertyka. 

Typy osobowości według Hipokratesa – flegmatyk

Flegmatyk jest osobą bardzo spokojną i cierpliwą. Nie przeszkadza mu rutyna dnia codziennego. Lubi być w swojej bezpiecznej strefie komfortu, ciężko jest mu wyjść poza nią. Nie lubi przejmować inicjatywy, ale bardzo chętnie wykonuje zadania powierzone mu przez inne osoby. Jest świetnym obserwatorem. Flegmatyk dostrzeże smutek drugiej osoby, lecz swoje emocje skrywa głęboko. Chętnie służy pomocą. Typ introwertyka.

Typy osobowości według Hipokratesa – choleryk

Choleryk to prawdziwy człowiek czynu. Jest urodzonym przywódcą. Jeżeli wyznaczy sobie cel, to zrobi wszystko by go zrealizować. Nie znosi być krytykowany, chętnie natomiast krytykuje innych. Jest uparty, impulsywny i mocno przekonany co do swojej racji. Łatwo wyprowadzić go z równowagi.  Z reguły jest pracoholikiem. Typ ekstrawertyka.