O autyzmie mówi się coraz więcej, wiedza na jego temat jest coraz powszechniejsza. Jednak oznacza to również, że możemy się spotkać z coraz większą ilością przekłamanych, naciągniętych informacji – mitów. Jednym z nich jest to, że przyczyny autyzmu nie są nam znane. Czy tak faktycznie jest? Przeczytaj poniżej i dowiedz się, skąd się bierze autyzm.

Autyzm a teorie spiskowe

Wiele osób uważa, że autyzm to nowa przypadłość, nie zdając sobie sprawy z tego, że pierwszy przypadek opisano już w 1943 roku. Czy to oznacza, że wcześniej przypadków autyzmu nie było? Oczywiście, że były, jednak lżejsze objawy zamiatano pod dywan, a te poważniejsze – diagnozowano jako jakiś rodzaj niepełnosprawności umysłowej lub schizofrenię.

Nic więc dziwnego, że znalazło się tyle osób, które uwierzyły w teorię spiskową mówiącą, iż to szczepionki powodują autyzm – teorię, która nigdy nie została udowodniona. Szczepionki to cud medycyny, dzięki któremu pokonaliśmy wiele niebezpiecznych chorób. Przykładem jest chociażby czarna ospa, której śmiertelność wynosiła nawet 80%. Przypadków autyzmu mamy natomiast coraz więcej z uwagi na poszerzenie kryteriów diagnostycznych (niegdyś statystycy brali pod uwagę wyłącznie najcięższe przypadki). A czy znane nam są konkretne przyczyny autyzmu?

Geny – główna przyczyna autyzmu

Kanner, czyli uczony, który jako pierwszy opisał autyzm, twierdził, że przyczyną autyzmu są matki, które nie okazywały swoim dzieciom uczuć. Na szczęście teoria ta została odrzucona. Dziś wiemy, że olbrzymie znaczenie mają tutaj geny i mogą one tłumaczyć wystąpienie objawów nawet w 83% przypadków.

Czy możemy więc powiedzieć, że autyzm jest dziedziczny? Nie, ale na pewno jest genetyczny. Oznacza to więc, że po swoich rodzicach otrzymujemy pewne predyspozycje do wystąpienia autyzmu.

autyzm symbolAutyzm – przyczyny środowiskowe

Szukając przyczyny autyzmu, dobrze jest wrócić do początku, czyli ciąży i przyjścia dziecka na świat. Zauważono, że autystycy to w wielu przypadkach wcześniaki, których urodzeniu towarzyszyły komplikacje porodowe.

Co ciekawe, równie ważne są pierwsze lata życia. Autyzm diagnozuje się częściej u dzieci, które przez pierwsze lata życia przyjmowały większą ilość antybiotyków. Nie oznacza to oczywiście, że wywołują one autyzm, a jedynie mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia objawów.

Biologiczne przyczyny autyzmu

Według obecnej wiedzy istnieje ogromny związek pomiędzy naszymi jelitami a mózgiem. Nic dziwnego więc, że zauważa się wpływ między dietą matki i dziecka a autyzmem i jego nasileniem. Znaczenie ma więc karmienie piersią, a także późniejsza dieta – im bardziej zbilansowana i różnorodna, tym lepiej. Oprócz diety nie bez znaczenia jest również wiek rodziców. Wskazano bowiem korelację między starszym wiekiem matki i ojca a wystąpieniem autyzmu u ich dziecka.

Nie ma wątpliwości, że w przyszłości czeka nas jeszcze ogrom badań, dzięki którym będziemy zwiększać swoją wiedzę na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Miejmy nadzieję, że będziemy w stanie wskazać z całą pewnością czynniki odpowiedzialne za rozwój autyzmu i w konsekwencji mu zapobiegać.