Zniekształcenia poznawcze to stronnicze, często wyolbrzymione, a nawet irracjonalne wzorce myślenia. To generalizacja lub skłonność do zauważania wyłącznie negatywnych stron danej sytuacji. O różnego rodzaju przykładach zniekształceń poznawczych pisaliśmy w poprzednim wpisie. Dziś natomiast skupimy się na tym, jak sobie z nimi radzić.

Zniekształcenia poznawcze – pułapki zastawiane przez umysł

Myśląc, kierujemy się schematami. Pozwala to nam szybciej odnaleźć się w danej sytuacji, wyciągać wnioski. Jednak poleganie na schematach – w wielu przypadkach niebywale pomocnych – może działać ze szkodą dla nas samych. W przypadku gdy zaczynamy nadużywać schematu poznawczego, zaczynamy mieć do czynienia ze zniekształceniem poznawczym.

Zniekształcenia poznawcze, czyli wspomniana już generalizacja, skłonność do zauważania wyłącznie negatywnych stron danej sytuacji czy przepowiadanie przyszłości (kładzenie nacisku na negatywny rezultat wydarzeń). Mogą być one powodem nadmiernego stresu, a nawet rozwoju zaburzeń lękowych, które nie ułatwiają życia w społeczeństwie.

Jak radzić sobie ze zniekształceniami poznawczymi?

Czy istnieją jakieś sposoby na to, by poradzić sobie ze zniekształceniami poznawczymi? Najskuteczniejszą metodą jest wprowadzenie terapii poznawczo-behawioralnej. Oto etapy, które składają się na poradzenie sobie z problemem:

  • rozpoznanie u siebie zniekształceń poznawczych;
  • zmiana sposobu myślenia,
  • ostatecznie prowadząca do zmiany dotychczasowych zachowań.

Odpowiednio wdrożona terapia może znacząco wpłynąć na poprawę naszego życia. Chodzi nie tylko o poprawienie relacji z innymi ludźmi, ale i zwiększenie zadowolenia z życia, zminimalizowanie stresu, który może negatywnie wpływać nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale i fizyczne.