Autyzm to inaczej zaburzenie neurorozwojowe. Jego pierwsze objawy, najczęściej widoczne są w trzech pierwszych latach życia. Cechą charakterystyczną autyzmu są trudności z porozumiewaniem się, wyrażaniem emocji oraz zaburzenie integracji zmysłowych. Wokół autyzmu powstało jednak całkiem sporo mitów. Postanowiliśmy rozprawić się z nimi raz na zawsze!

Autyzm mit nr 1: Autyzm dotyczy tylko dzieci

Jest to najbardziej powszechny mit. Autyzm nie dotyczy tylko dzieci. Zaburzenie to dotyczy osób w każdym wieku, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Niezależnie od płci.

Autyzm mit nr 2: Osoby z autyzmem są wybitnie uzdolnione

Osoby z autyzmem mogą być szczególnie uzdolnione, lecz nie jest to powszechne. Zdarzają się takie przypadki, nie dotyczy to jednak wszystkich. Wybitne uzdolnienia występują bardzo rzadko. Jeżeli są, to dotyczą one z reguły uzdolnień muzycznych, matematycznych oraz malarskich.

Autyzm mit nr 3: Osoby z autyzmem są bardzo spokojne

Osoby z autyzmem mogą być bardzo spokojne, lecz nie jest to regułą. Może być wręcz przeciwnie. Zdarzają się osoby, które są nadmiernie pobudzone ruchowo i mają ogromny problem z towarzyszącym niepokojem emocjonalnym.

Autyzm mit nr 4: Dziecko może same „wyrosnąć” z autyzmu

Jest to kolejny mit. Dziecko nie jest w stanie złagodzić objawów autyzmu bez wielokierunkowej i długotrwałej terapii. Jest to niezbędne.

Autyzm mit nr 5: Osoby z autyzmem nie przytulają się

Wiele osób cierpiących na autyzm uwielbia się przytulać. Bliskość okazują swoim rodzicom, opiekunom, terapeutom czy też dziadkom.

Podsumowanie

Fakty, które warto zapamiętać:

1. Autyzm może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci.
2. Osoby z autyzmem mogą być szczególnie uzdolnione, lecz nie jest to powszechne.
3. Osoby z autyzmem mogą być bardzo spokojne oraz nadpobudliwe.
4. Dziecko nie może samo „wyrosnąć” z autyzmu
5. Wiele osób z autyzmem lubi się przytulać.

Warto pamiętać, o tym, że u osób cierpiących na autyzm objawy mogą wystąpić tylko częściowo i przebiegać w różnorodny sposób.