Z jednej strony zmęczenie, z innej – cyniczna postawa i brak cierpliwości wobec klientów oraz podwładnych. Wypalenie zawodowe może objawiać się na różne sposoby, jednak zwykle dotyka tych, którzy na swojej pracy zjedli zęby. Sprawdź, jak pokonać wypalenie zawodowe i jak do niego nie dopuścić.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny wypalenia zawodowego;
  • kogo dotyka;
  • jak się przed nim uchronić
  • i co zrobić, gdy już do niego dojdzie.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe to rodzaj zaburzenia psychicznego. Dotknąć może nawet młodego pracownika, ale swoje żniwo zbiera przede wszystkim wśród tych, którzy mają nieco większy staż pracy.

Wypalenie zawodowe wiąże się ze zmęczeniem, a wręcz wyczerpaniem organizmu oraz wysokim poziomem stresu, którego nasze ciało i umysł nie są w stanie znieść. Co więcej, osobo wypalona zawodowa może łatwo próbować odreagować swój stan psychiczny na swoich kolegach z pracy, klientach czy pacjentach.

Wypalenie zawodowe – objawy

Objawy, które najczęściej zauważymy u osoby, która wypaliła się zawodowo:

  • zmęczenie pracą;
  • trudność w wykonywaniu prostych zadań;
  • stres odczuwany na myśl o prokrastynacji;
  • brak zainteresowania firmą i jej przyszłością;
  • cyniczna, złośliwa postawa wobec podopiecznych czy współpracowników, która psuje atmosferę w pracy.

Stres, niechęć i zmęczenie pracą może prowadzić do coraz większego niezadowolenia, również na myśl o zaniedbywanych przez siebie obowiązkach. To może natomiast wpływać negatywnie na samoocenę i prowadzić do chęci poprawienia swoich wyników, chociażby poprzez sięgnięcie po wspomagacze. Zaczyna się od napojów energetycznych, papierosów palonych w celu złagodzenia stresu i coraz częstszego sięgania po alkohol po pracy. Wiele osób tyje, zajadając stres i poprawiając sobie w ten sposób humor.

W najgorszych sytuacjach może pojawić się chęć sięgnięcia po mocniejsze środki, które natychmiastowo poprawiają samopoczucie, zdolność zapamiętywania oraz redukują zapotrzebowanie na sen. Niestety nie ma naturalnego środka wywołującego podobne efekty, który byłby dla nas bezpieczny i nieuzależniający. Narkotyki posiadające taki efekt są za to bardzo silnie uzależniające i szybko potrafią zniszczyć zdrowie.

Jak postępować w przypadku wypalenia zawodowego?

U niektórych faza zmęczenia pracą może minąć sama. Czasem wystarczy zadbać o siebie, znaleźć skuteczny sposób na relaks czy zachować zdrowy balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Bardzo ważne jest również, by nauczyć się sprawnie zarządzać czasem pracy i poświęcać na wybrane zadania nie więcej, niż jest to konieczne.

Są jednak przypadki, gdy to nie wystarcza i niezbędna jest konsultacja u psychologa. Dobry terapeuta pomoże nam uświadomić sobie, co było przyczyną wypalenia zawodowego i co zrobić, by następnym razem do niego nie dopuścić. Być może przyczyną jest nadmierny perfekcjonizm, który nie pozwala na wykonywanie obowiązków w sposób szybki i skuteczny. A może ciągłe wykonywanie tych samych zadań i brak możliwości rozwoju.