Z ogólnodostępnych danych, wynika, że w Polsce z pomocy psychologicznej korzysta już 1,6 miliona osób. Jednakże potrzebujących takiej pomocy może być znacznie więcej. Dlaczego więc społeczeństwo nie decyduje się na profesjonalną pomoc psychologa czy psychoterapeuty?

Może być to spowodowane mitami, które narodziły się wokół psychoterapii. O jakich mitach mowa?

Wyjaśniamy poniżej.

Psychoterapia to powód do wstydu

To często spotykane stwierdzenie, które oczywiście jest mitem! Psychoterapia nie jest powodem do wstydu. Nasza głowa ma prawo chorować tak jak nasze ciało. Gdy podejrzewamy złamanie ręki, udajemy się do lekarza – specjalisty  z nadzieją, że nam pomoże. Tak samo powinniśmy postępować w przypadku pierwszych niepokojących objawów związanych, chociażby z podłożem emocjonalnym.

Psychoterapia to tylko analizowanie dzieciństwa

Nie jest prawdą, że psychoterapia jest tylko analizowaniem dzieciństwa. Faktem jest, że dzieciństwo ma wpływ na naszą osobowość czy też relacje z innymi osobami. Nie każda terapia wymaga odwoływania się do doświadczeń z dzieciństwa. Jest to uzależnione od problemu i celu terapii.

Psychoterapia jest tylko dla osób z problemami psychicznymi

Kolejnym mitem, jest stwierdzenie, że psychoterapia jest skierowana tylko do osób z problemami psychicznymi. Warto pamiętać o tym, że z psychoterapii może skorzystać każda osoba, która odczuwa trudności, z którymi sobie nie radzi, będąc przy tym w pełni zdrowa.

Psychoterapia online nie działa

Wiele osób uważa, że psychoterapia online nie działa. Nie jest to prawdą. Według badań, spotkania terapeutyczne online są tak samo skuteczne co spotkania stacjonarne. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza  dla klientów, którzy mają trudności z poruszaniem się lub dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas na dojazdach.

Psychoterapia jest bardzo kosztowna

To fałszywe przekonanie. Psychoterapia nie musi wcale powodować ogromnej dziury w naszym budżecie. Jeżeli zależy nam na maksymalnym obniżeniu kosztów, wówczas można skorzystać z psychoterapii w ramach NFZ. Dostępne są 3 rodzaje takiej psychoterapii: indywidualna, rodzinna, grupowa.