Wybór dobrego psychologa dziecięcego nie należy do najprostszych zadań. Jest to w końcu osoba, której celem nie  jest tylko postawienie diagnozy psychologicznej, zajmuje się ona również udzielaniem profesjonalnego wsparcia psychologicznego.

Z treści artykułu dowiesz się:

  • Kim jest psycholog dziecięcy?
  • Czym się kierować przy wyborze psychologa dziecięcego?
  • Czy do psychologa dziecięcego potrzebne jest skierowanie?

Wyjaśniamy poniżej.

Psycholog dziecięcy – kim jest?

Psycholog dziecięcy jest specjalistą, który zajmuje się młodymi pacjentami, którzy nie weszli jeszcze w dorosłość – dziećmi i młodzieżą. Diagnozuje on różne zaburzenia natury psychicznej oraz ustala plan leczenia. Współpracuje on z rodziną dziecka, szkołą czy też przedszkolem,

Psycholog dziecięcy – wybór

Wybierając psychologa dziecięcego, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na kwestie takie jak:

  • wykształcenie,
  • doświadczenie,
  • sposób podejścia do pacjenta,
  • zgodność w założeniach.

Ważne jest, aby sprawdzić kompetencje i kwalifikacje psychologa dziecięcego. Powinien być on specjalistą z zakresu psychologii: rozwojowej, klinicznej czy też wychowawczej dziecka. Oczywistym faktem jest to, że wybór powinien paść na osobę, która ma spore doświadczenie. Pozwoli to m.in. uniknąć źle postawionej diagnozy. Należy również uciekać od psychologów, którzy podchodzą do pacjentów w sposób schematyczny czy też lekceważący. Każdy z nas jest inny, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście. Ostatnim ważnym elementem to zgodność w założeniach. Przykładem może być system kar i nagród. Jeżeli rodzice nie stosują wspomnianych metod wychowawczych, a psycholog dziecięcy stara się im to w pewien sposób narzucić, wówczas powstaje konflikt interesów.

Psycholog dziecięcy –  skierowanie

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy do psychologa dziecięcego potrzebne jest skierowanie.

Wszystko zależy od tego, czy wizyta będzie przeprowadzona w ramach NFZ, czy też od ręki w prywatnych placówkach. W przypadku NFZ skierowanie od lekarza będzie niezbędne.

W ramach prywatnej opieki nie jest ono wymagane.